O autorze
Z wykształcenia bibliotekoznawca. Wokalistka, frontmenka zespołu Miloopa, z którym wydała trzy płyty oraz zagrała ponad setkę koncertów przede wszystkim za granicą. W ubiegłym roku pojawił się jej solowy album R.e.s.p.e.c.t. ( Kayax ). Prywatnie dzieli życie między Polską a Francją, gdzie prowadzi z mężem winnicę. Mama dwuletniego Orso.

Ironicznie i groteskowo, czyli meandry życia muzyka w Polsce i Polaka na obczyźnie.

Jesienny Paryż

W trakcie moich podróży do obydwu domów nigdy nie mam czasu zatrzymać się w Paryżu. Skołowana pakowaniem, po zarwanej nocy, jedyną rzeczą o jakiej marzę jest przekroczenie progu domowego zacisza. A szkoda, bo miasto to ma wyjątkowo pozytywne wibracje i ze dwa stopnie Celsjusza więcej niż Wrocław.

Lotnisko Paris-Beauvais (czyt. Bowe) komunikuje kilka polskich miast w relacjach tanich linii lotniczych. Pamiętajcie, że to trochę "pic na wodę", samo Beauvais oddalone jest od Paryża aż 80 km. Na lotnisku wsiadamy w autobus prywatny, który dowiezie nas do Porte Maillot za 15 euro; sam przystanek znajduje się na przeciw Palais de Congres, na obrzeżach miasta. Podróż autobusem kończy się zaraz obok Neuilly (czyt. Neji), miejscowości, której Nicolas Sarkozy był merem przez parę ładnych lat. Aby dostać się do ścisłego centrum proponuję odnaleźć najbliższą staję metra (w Palais de Congres jest jedno z wejść na stację metra Porte Maillot, czyt. Port Majo) i wsiąść w metro 1 albo Rer A (cena biletu taka sama w obwodzie miasta).

Jeśli zaś chodzi o noclegi w Paryżu, tym którzy rodziny w Paryżu nie mają polecam szczególnie opcję chambres d'hotes (czyt. szambr dot, czyli pokoje gościnne ). Na stronie www.hotesqualiteparis.fr zebrane są oferty z całego Paryża i przedmieść. Te bardzo sympatyczne i spersonalizowane lokum oferują wyjątkowy domowy nastrój i uczucie bycia paryżaninem choć na chwilę.

Ostatnio miałam przyjemność spędzić dłuższą chwilę w dzielnicy Montmartre, wysławioną m.in przez film "Amelia". Ta urocza dzielnica mieści się pomiędzy "Sacre Coeur et sacre cul", jak zwykli mawiać tutejsi mieszkańcy. Sacre Coeur - to słynny kościół w dzielnicy Montmartre, usytuowany na wzniesieniu Butte de Montmartre, "sacre cul" tł: "święta pupa" czyli Plac Pigalle znany z prostytucji i kabaretów erotycznych; nie chcę obrażać tutaj niczyjich uczuć religijnych. Niewskazane jest przybycie samochodem, gdyż znalezienie miejsca do parkowania graniczy z cudem. Pamiętam kiedyś jak byłam świadkiem parkowania "po parysku". Jeśli brakuje ci kilku centymetrów należy lekko "posunąć" auto stojące z przodu, a następnie popchnąć to z tyłu metodą rozpychania;-)Na Montmartre ruch od samego rana. Fale turystów napływają ze stacji metra Blanche oraz Abessess, najgłębszej stacji metra paryskiego (nie daj Bóg wychodzić schodami, jest ich setki!!!). Wokół słychać wiele języków: angielski i rosyjski są najczęściej rozpoznawalne. Wypicie kawy w pobliskim barze to sama przyjemność razem ze wdychaniem tutejszego swojskiego powietrza: na zmianę papierosy, cygara, psie kupy na chodniku oraz drogie perfumy przechodniów. Bezcenne.

Interesującym sposobem na spędzanie wolnego czasu w Paryżu może być również udanie się do Parku Expo, gdzie akurat dobiega końca impreza o nazwie "Salon du chocolat". To istna orgia dla podniebienia i języka, nie tam jakieś nędzne wyroby czekoladopodobne, które zdarza mi się zakupić w desperacji, szukając dobrej krajowej czekolady. Przekraczając progi wystawy na każdym standzie odbywa się degustacja tegoż "antydepresantu", a co jakiś czas możemy być świadkami prezentacji najlepszych paryskich szefów kuchni, tworzących spektakularne desery czekoladowe na naszych oczach.
Tym, którzy do Porte de Versailles ( msc targów ) nie dotrą polecam zakupy kultowych czekoladek, niektóre będą kosztować słono, bo aż 50 euro za pudełko, ale można też kupować na sztuki. Takim właśnie ceniącym swoją czekoladową sztukę artystą jest Debauve&Gallais. Trzeba wysiąść na stacji Sevres-Babylone i dojść do ulicy Sevres, a następnie skręcić w lewo w rue des Saints Peres i chwilę tą ulicą pomaszerować. Myślę, że spacer wart jest nagrody ;-)

Zawsze marzyłam o wybraniu się do prawdziwego sklepu vintage w Paryżu. Second handy nie są tutaj aż tak popularne jak w Polsce, aczkolwiek jest kilka miejsc do których warto zajrzeć po perełki mody.

Kierując się wytycznymi z listopadowego ELLE odnośnie butików vintage (wydanie polskie) niefortunnie zbłądziłam i zamiast na vintage wpadłam do domu handlowego Galeries Lafayette, gdzie obecnie trwają "soldes" (wyprzedaże). Gigantyczna choinka już tu stoi, co przypomina tłumowi turystów (wśród nich najwięcej Japończyków), że zegar świątecznych szaleństw zakupowych już tyka. Przed domem handlowym zrobiono nawet specjalne podjazdy dla autokarów przywożących japońskich konsumentów, cóż jeśli interes się kręci trzeba wychodzić z inicjatywą ;-)


Na poszczególnych piętrach namacalnie podziwiać można najnowsze kolekcje: Fendi, Chanel i wiele innych gigantów mody. Trochę wyżej znajdują się marki przystępniejsze szarym zjadaczom chleba ;-)

Nie jestem fanką francuskiego przepychu i burżuazji, aczkolwiek to miejsce zasługuje na odwiedziny, nawet po to aby się zorientować, co w trawie piszczy ;-)


Jeśli zaś chodzi o ciekawe adresy second handów we Francji, to gorąco polecam wybranie się do jakiejkolwiek z filii Emmausa (a jest ich mnóstwo w całej Francji), organizacji dającej pracę bezdomnym. Fenomen tego miejsca polega na tym, że ludzie oddają tu rzeczy za darmo, zaś Emmaus sprzedaje je za dosłownie grosze. Możemy tu kupić wszystko: ciekawą biżuterię w stylu Alexis Colby z Dynastii, meble, ubrania, guziki, buty, zabawki oraz sprzęt AGD. Bywały czasy, że wyszukiwanie perełek w Emmausie i przywracanie im życia na nowo pochłaniało mnie bez reszty. To takie miejsce dla kreatywnych z ADHD. Jednych przeraża, innych inspiruje. I można płacić kartą ;-)
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i życzę udanych jesiennych wyjazdów. Nie dajcie się jesiennej depresji !

Trwa ładowanie komentarzy...